- Fundacja „Gębiczyn” w latach 1997-2009 utworzyła i prowadziła ośrodek „Gębiczyńskie Gniazdo”, a w roku 2010 rozpoczęła realizację wieloletniego projektu „Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej”, objętego w 2011 roku patronatem honorowym przez Marszałka Wielkopolski.
- Cele główne CPKiIS:
- wyrównywanie szans dzieci i młodzieży wiejskiej w zakresie edukacji, w tym edukacji kulturalnej,
- przygotowanie dzieci, młodzieży i rodziców do nawyku kształcenia ustawicznego przez całe życie, niezbędnego dla pełnienia nowych ról na wsi.
- reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Dane:
Nr KRS: 000044887
Nr NIP 763-16-62-257
Nr REGON 570316256
- Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Czarnkowie – nr 39 8951 00090008 8617 2000 0010
Data rejestracji Fundacji: 22 kwietnia 1997
- Baza:
- Dom – Gniazdo
- 2 budynki gospodarcze w przebudowie /budynek „Stara Stajnia” /siedziba CPKiIS/ częściowo wyremontowany oraz „Galeria na Sianie” – drewniana stodoła z pocz. XX w. po remoncie i przebudowie w 2015 r. z przeznaczeniem na cele edukacyjno-kulturalne/.
- działka 1,12 ha pod zabudowę
- tereny rekreacyjne /26 ha/ las, łąki, zagajniki
- „Europejski Krąg” – stała ekspozycja 28 rzeźb w drewnie
- Plenerowa pracownia plastyczna „Art Wiata” z tradycyjnym piecem chlebowym i do wypalania ceramiki
- Park” Cztery Pory Roku” ze stałą ekspozycją rzeźb w drewnie, ścieżkami edukacyjnymi, siłownią plenerową oraz stawem i małą architekturą.
O urodzie siedliska Fundacji, przyciągającego dzieci i dorosłych, decydują duże, malownicze w swojej prostocie przestrzenie z elementami małej architektury, rzeźbami, które nawiązują do wiejskich tradycji, ale nowoczesnymi są w formie i idealnie wpasowują się w leśny krajobraz. Wszystko to wraz z „Domem-Gniazdem” o wnętrzu przytulnym i ciepłym, wypełnionym przedmiotami pochodzenia naturalnego, decyduje o wyborze działalności w zakresie edukacji humanistycznej z elementami wychowania estetycznego, wiedzy przyrodniczej i kultury, zarówno tej wysokiej jak i tej , która „uświęca” codzienność. W realizowanych projektach kryje się po prostu „apetyt na życie”, którym organizatorzy działań dzielą się z licznymi uczestnikami. Przekonują ich, z uporem godnym lepszej sprawy, że „nawet codzienność człowieka to wielkie święto”.
Statut Fundacji 2019 r.
- Statut: